Zdrowie na sali operacyjnej

Sala operacyjna jest miejscem, gdzie codziennie ratuje się zdrowie oraz życie pacjentów, którzy mają większe lub mniejsze problemy zdrowotne. Jednak aby to było możliwe to salę operacyjną należy odpowiednio przygotować a następnie odpowiednio o nią dbać. W jaki sposób należy to robić?

Wentylacja i odzież ochronna

Pierwszą ważną rzeczą jaką należy zrobić podczas przygotowania sali operacyjnej jest zapewnienie wentylacji i filtrowania, bo potrzeba tam sterylnego i świeżego powietrza. Bez tego lekarze wykonujący operację oraz personel pomocniczy mogą popełnić błąd a pacjent może się zakazić z bakterii w powietrzu. Kolejną kwestią jest zapewnienie odzieży ochronnej, która musi oddzielać lekarzy od pacjentów, bo najmniejsze zakażenie może mieć poważne konsekwencje dla pacjenta.

Sprzęt medyczny

Gdy mamy zapewnioną wentylację oraz odzież ochronną, to należy zapewnić różne narzędzia do przeprowadzenia operacji. Niezwykle ważną kwestią w tym momencie jest dezynfekcja, która jest niemal pewnym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z tych narzędzi. Nie można tego pominąć, gdyż narzędzia mają kontakt z pacjentem więc muszą być sterylnie czyste. Również ręce lekarzy powinny być dobrze umyte i zdezynfekowane.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *