Grupowa terapia uzależnień

Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że faktycznie mają problem. Najważniejszym jest, aby sobie to uświadomić i zacząć z tym walczyć, ponieważ każdy nałóg może być fatalny w skutkach. Zazwyczaj nie jesteśmy w stanie sami sobie z tym poradzić, dlatego z pomocą przychodzą nam właśnie tego rodzaju terapie.

Od czego można się uzależnić

Nierzadko ludziom wydaje się, że uzależnienie to jedynie alkohol, narkotyki, ew. papierosy. Jednak uzależnić możemy się dosłownie od wszystkiego. Zakupy, seks, fast foody, słodycze, pornografia lub obsesyjnie wykonywanie pewnych czynności, czy gry komputerowe – to wszystko może nas uzależnić, co więcej – wiele wiele innych rzeczy również. Nie jest wstydem popaść w nałóg i szukać pomocy – wstydem jest nie podejmowanie walki i poddanie się. Dlatego powinniśmy udać się po pomoc i poprawić jakość swojego życia.

Jaką formę leczenia przyjąć?

Dobrą metodą jest reprogramming – polega na przyjmowaniu nowych zdrowych nawyków w ramach starych. Kolejna formą leczenia uzależnienia może być terapia grupowa lub indywidualna. W grupowej uczestniczy kilka osób, które mogą być wsparciem, wiemy że nie jesteśmy w tym sami. Jednak, gdy wstydzimy się naszego uzależnienia lub po prostu jesteśmy introwertykami lepiej skierować się na terapie indywidualną. Specjaliści zawsze dobiorą dla nas najkorzystniejszą formę leczenia, więc nie musimy się niczym przejmować. Ważne jest również, by w pełni zaufać swojemu terapeucie – to osoba, która nie będzie nas oceniać i jest po to, aby nam pomóc. Nie wstydźmy się walczyć ze swoimi uzależnieniami i korzystajmy z pomocy tam gdzie nam ją oferują.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *